Ušiakové kreslá

Popularita ušiakových kresiel pôsobí nespochybniteľne. Viete čo spravilo tento kus nábytku nesmrteľným a prečo pretrvala jeho obľúbenosť až do dnešných dní?

 

Vznik ušiakového kresla

Aby sme zistili ich pôvod, musíme sa obzrieť niekoľko storočí do minulosti. A to až kamsi do stredoveku. Ušiakové kreslo, po anglicky tiež wing (wingback) chair, nevzniklo náhodou. Jeho pôvod je v dobách, keď bolo nutné chrániť osoby sediace pri krbe pred ťahom a teplom veľkých otvorených krbov. Ich unikátny dizajn s krídlami (ušami), ktoré siahajú z bokov, poskytoval ochranu pred prúdením chladného vzduchu a zároveň chránil pred horúčavou vyžarujúcou z ohňa.

Počiatky ušiakových kresiel sa datujú do 17. storočia, kedy začali prispievať k pohodliu a útulnosti v aristokratických domácnostiach. Tieto elegantné kúsky nábytku boli nenahraditeľnými prvkami každej obývačky, kde pôsobili nielen ako funkčné sedadlá, ale aj ako dekoratívne prvky s výnimočným šarmom.

 

Wing chair MET DP-14129-043

Historický ušiak z 18. storočia

 

Pôvodné kreslá mali len drevenú konštrukciu s čalúneným sedákom pre dodatočný komfort. Počas obdobia medzi rokmi 1660 a 1680 získali ušiakové kreslá obrovskú popularitu a ich pohodlie sa výrazne zvýšilo. V tomto období došlo k pozoruhodnému pokroku v anglickom stolárstve, ktorý vyústil v tvorbu inovatívneho nábytku, medzi ktorými boli aj kreslá, ktoré sa často označovali ako „spiace kreslo“, a ušiakové kreslo je pravdepodobne ich potomkom.

 

Ušiaky v súčasnosti

Veľkú obľubu získali medzi koloniálnymi Američanmi a v nasledujúcich storočiach sa do nich zamilovali aj severské krajiny, ktoré prispeli svojim charakteristickým štýlom k ich dizajnu. Práve odtiaľ pochádza jedna z najznámejších moderných interpretácií ušiakového kresla, tzv. „vajíčko“, ktoré v roku 1958 navrhol dánsky dizajnér Arne Jacobsen. Čalúnené textíliou alebo hladkou kožou, s chromovou podnožou do tvaru X, objíma sediaceho ako práve vyliahnuté kura jeho vajíčko.

 

Egg chair - Arne Jacobsen (1958)

Ušiak vajíčko od Arneho Jacobsena

 

Počas svojej histórie prešli ušiakové kreslá mnohými štýlovými zmenami. Od veľkosti krídel, zvolenej látky a techník zdobenia, ako je gombíkovanie, kované okraje a rytie. Variácie môžu byť také rozmanité, že dve ušiakové kreslá by ste mohli pokladať za úplne iné kusy nábytku.

 

rozdielne usiaky

Dve veľmi kontrastné prevedenia

 

Obľúbeným a charakteristickým prevedením je tiež takzvaný Queen Anne štýl, ktorý sa vyvinul pred, počas a po vláde kráľovny Anny, ktorá bola panovníčkou v Anglicku na začiatku 18. storočia. Tento štýl je charakteristický precíznymi a starostlivo zakrivenými líniami, ornamentami a vyrezávaním. Určite tento štýl spoznáte podľa svojsky zakrivených podnoží, nožičiek. A to nielen na kreslách.

 

klasické kreslo ušiak

Klasický ušiak

 

Dodnes ostali „ušiaky“ ikonami pohodlia a štýlu, ktoré sa prispôsobili moderným interiérom a zároveň zdobia priestory klasického charakteru. Ich bohatá história a pretrvávajúca popularita svedčia o ich neustálej príťažlivosti a nadčasovosti.

Preto môže byť tou správnou voľbou aj pre vašu obývačku, knižnicu alebo čítací kútik, aby vás zohrialo, ochránilo a vytvorilo útulný priestor, v ktorom budete radi tráviť svoj čas. A určite nie je nutné mať doma otvorený krb.

 

Ponuka ušiakových kresiel

 

Galéria

Nové články

Nábytok z masívu či drevotriesky? Prehľad výhod a negatív

Nábytok z masívu či drevotriesky? Prehľad výhod a negatív

Výber správneho nábytku je kľúčovým pri zariaďovaní vašich priestorov. Všeobecne známe sú dve hlavné skupiny dreveného nábytku – nábytok z masívneho dreva a nábytok z drevotrieskových materiálov.

Každý z týchto typov má svoje výhody a nevýhody, ktoré ovplyvnia vaše rozhodovanie.

Čítať ďalej…

Propagujte svoje drevené výrobky, nábytok a služby

Propagujte svoje drevené výrobky, nábytok a služby

Máte vášeň pre prácu s drevom? Ste profesionálny stolár, rezbár, staviteľ drevostavieb alebo hobby nadšenec? Naša webstránka je presne pre vás. Ponúkame vám priestor, kde môžete propagovať svoje práce, zdieľať svoje diela a rozšíriť svoju klientelu.

Čítať ďalej…

Druhy dreva: vlastnosti a využitie miestnych drevín pri výrobe

Druhy dreva: vlastnosti a využitie miestnych drevín pri výrobe

Pri práci s drevom, či už pri výrobe nábytku, remeselných diel alebo konštrukcií, je výber správneho druhu dreva kľúčovým faktorom ovplyvňujúcim výsledný produkt. Miestne dreviny, ľahko dostupné a známe svojimi vlastnosťami, sú a budú základom tohto procesu.

V tomto článku sa pozrieme na niektoré z najbežnejších druhov miestneho masívneho dreva, priblížime si ich jedinečné charakteristiky a aplikácie v rôznych odvetviach remesiel a konštrukcií.

Čítať ďalej…

Produkty a služby od používateľov